‹ Prev
Next ›
3M AKT170LE Adjustable Keyboard Tray
23" Height x 26.5" Width x 8" Depth - 1
4 Stock Available
- Adjusts for sit/stand comfort
- Optimal ergonomic benefit
- Antimicrobial product protection on gel wrist rest
- For workstations where mounting depth is greater than 23-1/4"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | AKT170LE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Model | AKT170LE |
| Product Name | AKT170LE Adjustable Keyboard Tray |
| Marketing Information |
Sit/stand-capable keyboard tray offers a high above-desk clearance at 10" for correct ergonomic position and working comfort. All-in-one keyboard platform features a 14" height range, 360-degree swivel and tilt that is 10 degrees to negative 15 degrees. Adjustments are easy. Simply tilt platform, adjust height, and then release to lock in place or dial the tilt knob to set desired angle. Mousing surface can be positioned right or left. Full-width, leatherette, gel wrist rest offers antimicrobial product protection. Precise mousing surface extends battery life. Use with corner workstations and workstations where mounting depth is greater than 23-1/4". |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Keyboard/Mouse Tray |
Physical Characteristics
| Height | 23" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 8" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
3M AKT170LE Adjustable Keyboard Tray
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICRGLCG11BK438 Stock Available
-
Product Code: CLO302083342 Stock Available
-
Product Code: FEL6001235 Stock Available
-
Product Code: KEB10201258 Stock Available
-
Product Code: LLR60006293 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BX501 Stock Available
-
Product Code: LLR90206129 Stock Available
-
Product Code: OEX851101167 Stock Available
-
Product Code: OIC0893075 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICRGLCG11BK438 Stock Available
-
Product Code: CLO302083342 Stock Available
-
Product Code: FEL6001235 Stock Available
-
Product Code: KEB10201258 Stock Available
-
Product Code: LLR60006293 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BX501 Stock Available
-
Product Code: LLR90206129 Stock Available
-
Product Code: OEX851101167 Stock Available
-
Product Code: OIC0893075 Stock Available