- Keeps your personal information safe from prying eyes
- View from the sides is a darkened screen
- For use on 22" wide-screen desktop LCD monitors
- 2 easy attachment methods
- Reduces reflections and glare
<
>
3M Privacy Filter for 22in Monitor, 16:10, PF220W1B Black, Matte
For 22" Widescreen LCD Monitor - 16:10 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Product Code: MMMPF220W1B
Product Unit: Each
Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: AAGDMW20028363 Stock Available
-
Product Code: BRTDR6308 Stock Available
-
Product Code: BRTTN66011 Stock Available
-
Product Code: KMW72403128 Stock Available
-
Product Code: PIL31277BD370 Stock Available
-
Product Code: PIL31278BD237 Stock Available
-
Product Code: SAN80556A322 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | PF220W1B |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Privacy Filter for 22in Monitor, 16:10, PF220W1B |
| Marketing Information |
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more-at home, in the office, and everywhere you work. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 22" |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 18.67" x 11.68" |
| Touch Compatibility | No |
| Film Classification | Black |
| Screen Attachment |
|
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 11.68" |
| Width | 18.67" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.