‹ Prev
Next ›
3M Tape Dispenser Replacement Core
0.7" x 0.8" x 1" - Plastic
2424 Stock Available
- Replaces 1" core for C-15, C-38 dispensers
- Also works in C-20, C-21, DS520
- Use with any of the Scotch 1" desktop tape dispensers with a removable mandrel
- 1" core/mandrel
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1-CORE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Tape Dispenser Replacement Core |
| Marketing Information | Replacement core is designed for use in 3M tape dispensers. Use 1" plastic core when changing core size or replacing lost parts. The core slides into dispensers to hold replacement tape (sold separately) with 1" cores. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
Product Information
| Application/Usage | Desktop Tape Dispenser |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
3M Tape Dispenser Replacement Core
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: PIL3150717 Stock Available
-
Product Code: QRT79558Q67 Stock Available
-
Product Code: UBC63605DZ94 Stock Available
-
Product Code: UBC63607871 Stock Available
-
Product Code: UBC63702DZ52 Stock Available
-
Product Code: UBC63704DZ1 Stock Available
-
Product Code: UBC63705DZ65 Stock Available
-
Product Code: ZEB4142027 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: PIL3150717 Stock Available
-
Product Code: QRT79558Q67 Stock Available
-
Product Code: UBC63605DZ94 Stock Available
-
Product Code: UBC63607871 Stock Available
-
Product Code: UBC63702DZ52 Stock Available
-
Product Code: UBC63704DZ1 Stock Available
-
Product Code: UBC63705DZ65 Stock Available
-
Product Code: ZEB4142027 Stock Available