- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Bright orange color for easy identification
- Reliable, soft stretch to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
- Made in USA using globally sourced materials
<
>
Alliance Rubber Rubber Bands
Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 380 / Box
Product Code: ALL37646
Product Unit: BX1
329 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DEF7060139 Stock Available
-
Product Code: ITA361813924 Stock Available
-
Product Code: ITA36182443 Stock Available
-
Product Code: ITA361841568 Stock Available
-
Product Code: ITA36185699 Stock Available
-
Product Code: JOJ48323165 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30142 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: PIL31021543 Stock Available
-
Product Code: PIL31450105 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 37646 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Name | Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are recommended for home, school, workplace and medical facilities. Protection against latex allergy reactions has never been easier. These nonlatex rubber bands are made from synthetic rubber, making it a solution for those affected by latex allergy reactions. Premium synthetic rubber delivers high quality and consistency. Rubber bands provide exceptional hold for medical facilities and can be sterilized using autoclaves and irradiation. Bright orange color allows easy identification. |
| Packaged Quantity | 380 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #64 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Width | 0.3" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |