‹ Prev
Next ›
Allsop Ascend Monitor Stand
30 lb Load Capacity - 5.75" Height x 15" Width x 9.25" Depth - Desk, Freestanding - Metal, Wood - 2/Set
Out of Stock
Non-Returnable
- Dual platform stands designed for monitors with base stands (non-VESA)
- Robust mounting clamp securely attaches stands to any desk up to 2" thick
- Adjustable design with 3 heights for ideal positioning (4", 4.88" and 5.75")
- Minimalist design keeps desktops clean and organized
- Sturdy metal and wood construction for stability and strength to hold up to 30 lb. on each stand
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 32457 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | Ascend |
| Product Name | Ascend Monitor Stand |
| Marketing Information | Ascend Dual Monitor Stands feature two height-adjustable platforms that can be mounted and adjusted individually, providing maximum flexibility and customization. Stands utilize a robust clamp system that is hidden underneath the desk to optimize your work space. Clamp fits on desk up to 2" thick. Each 14" wide x 9" deep platform adjusts to three height options for the best ergonomic positioning (4" , 4.88" and 5.75"). Platforms are ideal for traditional, non-VESA stands or raising laptops to the same height as your monitor. They create more useable desk space and offer a sleek, modern look. Each platform holds up to 30 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Style | Traditional |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
Physical Characteristics
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Height | 5.75" |
| Width | 15" |
| Depth | 9.25" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Allsop Ascend Monitor Stand
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.