- No-nonsense design that won't clash with your office furniture
- Maximizes efficient desk space with a round mousing area
- Helps prevent repetitive stress disorders
- Ensures precise mousing and improves cursor response
<
>
Allsop ComfortFoam Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest
1" Height x 9" Width x 10" Depth - Blue - Memory Foam - Stress Resistant - Mouse - 1 Each
Product Code: ASP30206
Product Unit: Each
32 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ASP30203214 Stock Available
-
Product Code: BSN656392151 Stock Available
-
Product Code: COS03296017 Stock Available
-
Product Code: COS03296163 Stock Available
-
Product Code: COS032962108 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A40 Stock Available
-
Product Code: PENQE515C75 Stock Available
-
Product Code: PFX415215ASSTOut of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30206 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | ComfortFoam |
| Product Name | ComfortFoam Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest |
| Marketing Information | ComfortFoam Mouse Pad with Wrist Rest is designed with a raised wrist rest and a large, round mousing area. Multiple layers of memory foam maximize air circulation, conformity and wrist support. Wrist rest ensures your hand and wrist are in a more natural position while using your mouse. Memory foam conforms and adjusts to the contours of your wrist to relieve stress on pressure points. It retains body heat to improve blood circulation. Nonskid backing prevents the mouse pad from sliding during use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability | Stress Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Memory Foam |
| Height | 1" |
| Width | 9" |
| Depth | 10" |
| Diameter | 9" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Mouse |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.