Allsop Metal Art Organizer 5 Monitor Stand with Drawer
5.10" Height x 18" Width x 11.80" Depth - Desktop - Powder Coated - Steel - Black
- Raised construction keeps monitor at comfortable viewing height
- Organizing features help you reduce clutter and free up desk space
- Sliding drawer offers convenient space to keep documents
- Side cubbies allow you to organize small supplies
- Nonslip feet prevent sliding and damaging your desktop
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 32166 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | Metal Art |
| Product Name | Metal Art Organizer 5 Monitor Stand with Drawer |
| Marketing Information |
The Allsop Metal Art Organizer 5 Monitor Stand is a multi-function monitor stand that organizes your workspace while raising your monitor to a comfortable ergonomic viewing height. Featuring five organizing features, this all-steel monitor stand is the perfect way to clear clutter and free up valuable desk space. The built-in sliding drawer is ideal for storing documents, while the side cubbies provide spaces for organizing your office supplies. Store your keyboard underneath the stand to create additional desk space. Protective non-slip feet keep the stand firmly in place and prevent scuff marks. The steel construction and durable powder-coated finish ensure that this monitor stand will provide organization and ergonomic comfort for years. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Monitor Stand |
Technical Information
| Finishing | Powder Coated |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.10" |
| Width | 18" |
| Depth | 11.80" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Allsop Metal Art Organizer 5 Monitor Stand with Drawer
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: LLR8066158 Stock Available
-
Product Code: LLR841493132 Stock Available
-
Product Code: LLR841501699 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283646 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK185 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT273 Stock Available
-
Product Code: OIC0893059 Stock Available
-
Product Code: QUA46071366 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: LLR8066158 Stock Available
-
Product Code: LLR841493132 Stock Available
-
Product Code: LLR841501699 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283646 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK185 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT273 Stock Available
-
Product Code: OIC0893059 Stock Available
-
Product Code: QUA46071366 Stock Available