‹ Prev
Next ›
Ampad Quad-ruled Double Sheet Writing Pads
100 Sheets - Both Side Ruling Surface - 15 lb Basis Weight - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - 0.41" Height x 8.5" Width x 11.8" Length - White Paper - Dual Sided, Micro Perforated, Easy Tear, Chipboard Backing, Rigid, Stiff-back - 1 Pad
Out of Stock
- Quad-ruled format features graph ruling on both sides of premium paper
- Provides twice the number of sheets found in ordinary pads
- Microperforated for easy sheet removal
- Extra-thick, 80 point chipboard backer adds support when writing
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Quad-ruled Double Sheet Writing Pads |
| Marketing Information | Quad-ruled pad features 100 sheets of premium-grade 15 lb. paper with blue graph ruling on both sides. Includes twice the number of sheets found in ordinary pads. Paper is microperforated for easy sheet removal. Pad includes extra-thick 80 point chipboard backer for added support. SFI Certified. |
| Packaged Quantity | 1 Pad |
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Number of Back Horizontal Squares (per Inch) | 4 |
| Number of Back Vertical Squares (per Inch) | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.41" |
| Width | 8.5" |
| Length | 11.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Ampad Quad-ruled Double Sheet Writing Pads
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH3618 Stock Available
-
Product Code: GJO11260CT355 Stock Available
-
Product Code: GMT6732424 Stock Available
-
Product Code: GMT6992292 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Out of Stock
-
Product Code: KCC2127121962 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX94914958 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: TPG352794 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH3618 Stock Available
-
Product Code: GJO11260CT355 Stock Available
-
Product Code: GMT6732424 Stock Available
-
Product Code: GMT6992292 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Out of Stock
-
Product Code: KCC2127121962 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX94914958 Stock Available
-
Product Code: OEX9885074 Stock Available
-
Product Code: TPG352794 Stock Available