‹ Prev
Next ›
Ashley Chalk Design Mini Whiteboard Eraser
2" Width x 1.25" Length - Lightweight, Comfortable Grip - Multicolor - 10 / Pack
9 Stock Available
- Miniature size allows children to make quick and simple corrections
- Fun, vibrant colors help keep children engaged as they work
- Lightweight material ensures smooth handling for accurate use
- Perfect for daycare centers, schools and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ashley Productions, Inc |
| Manufacturer Part Number | 78002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ashleyusa.com |
| Brand Name | Ashley |
| Product Name | Chalk Design Mini Whiteboard Eraser |
| Marketing Information | Mini whiteboard erasers are conveniently sized for smaller hands to allow your young learners to make quick, simple corrections. Fun, vibrant colors on each eraser help you create an exciting atmosphere and keep students engaged as they work. Lightweight construction allows smooth, comfortable handling for accurate corrections. Erasers are perfect for use in daycares, schools and more. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 1.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Height | 0.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Ashley Chalk Design Mini Whiteboard Eraser
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ITA3001615069 Stock Available
-
Product Code: ITA30017162 Stock Available
-
Product Code: ITA30018533 Stock Available
-
Product Code: KEB1711496 Stock Available
-
Product Code: RAC89346CT149 Stock Available
-
Product Code: SAN1921062A59 Stock Available
-
Product Code: SWI354502841 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ITA3001615069 Stock Available
-
Product Code: ITA30017162 Stock Available
-
Product Code: ITA30018533 Stock Available
-
Product Code: KEB1711496 Stock Available
-
Product Code: RAC89346CT149 Stock Available
-
Product Code: SAN1921062A59 Stock Available
-
Product Code: SWI354502841 Stock Available