‹ Prev
Next ›
Astrobrights Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Cosmic Orange, Solar Yellow, Terra Green, Venus Violet, Fireball Fuchsia - 500 / Ream
85 Stock Available
- 20% thicker than ordinary sheets and great for vibrant flyers, bulletins and more
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free and lignin-free
- Pair with Astrobrights cardstock (sold separately) for brightly colored projects
- Templates available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 21289 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Astrobrights |
| Product Name | Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours |
| Marketing Information | Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more. Premium paper comes in an assortment of vivid colors. 24 lb. paper is 20 percent thicker than ordinary sheets and ideal for everyday use. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper is compatible with copiers, offset printers, laser printers and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Colored Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Astrobrights Color Copy Paper "Happy" , 5 Assorted Colours
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCR211514300 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCRP2115142596 Stock Available
-
Product Code: BRTTN630102 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PIL310202059 Stock Available
-
Product Code: SAN1735790709 Stock Available
-
Product Code: SAN32701Out of Stock
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOSSTCR211514300 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCRP2115142596 Stock Available
-
Product Code: BRTTN630102 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PIL310202059 Stock Available
-
Product Code: SAN1735790709 Stock Available
-
Product Code: SAN32701Out of Stock