- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery® Durable View 1.5" Binder, White Binder (17022)
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 375 Sheet Capacity - 2 1/10" Spine Width - 3 x 1.50" Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - Recycled - Adhesive, Durable, Flexible, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant, Clear Overlay, Archival-safe, ... - 1 Each
Product Code: AVE17022
Product Unit: Each
140 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FEL3525054 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN440 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN297 Stock Available
-
Product Code: ITA602331696 Stock Available
-
Product Code: OEX85111101 Stock Available
-
Product Code: OXF99656164 Stock Available
-
Product Code: PIL1145222 Stock Available
-
Product Code: VER7090140 Stock Available
-
Product Code: WAU2027054 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17022 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 1.5" Binder, White Binder (17022) |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 375 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 2 1/10" |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |