‹ Prev
Next ›
Avery® Durable View Binder 2" , Slant D Rings, White
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 530 Sheet Capacity - 530 Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - No - Adhesive, Durable, Flexible, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Each
302 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View Binder 2" , Slant D Rings, White |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 500 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 530 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Durable View Binder 2" , Slant D Rings, White
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE1183068 Stock Available
-
Product Code: BSN099539055 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159455 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5395 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B102 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1183068 Stock Available
-
Product Code: BSN099539055 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410A125 Stock Available
-
Product Code: OEX3656428 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159455 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5395 Stock Available
-
Product Code: SAN32001B102 Stock Available
-
Product Code: TOP65031Out of Stock