- Great for address labels, labeling bottles, Ball and Mason jars and more
- Sure Feed technology for a reliable feed through your printer
- Easy Peel label sheets with Pop-up Edge for faster peeling
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Customize with free, easy-to-use online templates
<
>
Avery® Easy Peel Address Labels, 1-1/3" x 4" , 350 Labels (5262)
x 1 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 14 / Sheet - 25 Total Sheets - 350 Total Label(s) - For Label Printer - 350 / Pack
Product Code: AVE5262
Product Unit: PK1
86 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN41880383 Stock Available
-
Product Code: BSN653651405 Stock Available
-
Product Code: GBC170309811 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450DE77 Stock Available
-
Product Code: OIC3571055 Stock Available
-
Product Code: PIL1595555 Stock Available
-
Product Code: PIL31022273 Stock Available
-
Product Code: UBR3839U062420 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5262 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Easy Peel Address Labels, 1-1/3" x 4" , 350 Labels (5262) |
| Marketing Information | Easy Peel White Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. They're perfect for high-volume mailing projects, labeling bottles, Ball and Mason jars, food containers, bath and beauty products, product branding, event decorations, party favors and crafts. Sure Feed technology is designed for a reliable feed through your printer, helping prevent misalignments and jams. The patented Easy Peel feature makes applying these labels a breeze. Simply bend the label sheet to expose the Pop-up Edge, peel off your label and fold the sheet back to flat. To easily customize your labels, use Avery's free online templates and designs. Each sheet includes 14 labels that each measure 4" wide x 1-1/3" high. |
| Packaged Quantity | 350 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 14 |
| Total Number of Labels | 350 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Laser |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |