‹ Prev
Next ›
Avery® Economy View Binder
3" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 460 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl - White - 1.79 lb - Gap-free Ring, Rivet, Clear Overlay, Non Locking Mechanism - 4 / Bundle
147 Stock Available
- Simple, lightweight means of organizing your papers
- Round ring holds pages securely
- 2 interior pockets for quick access to loose or unpunched papers
- Clear overlay to customize your cover
- Free templates available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 05741BD |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | Discover sturdy simplicity in a convenient, lightweight package. This Economy View Binder offers a handy solution to your organization needs. Open and close the rings with ease to add or remove papers as needed. Metal round rings mounted on the spine hold pages securely. 3" ring capacity accommodates approximately 460 sheets. Tuck important handouts, pamphlets and other loose or unpunched paperwork into the two interior pockets for quick access. Each pocket holds up to 20 sheets. Put your personal stamp on the binder by designing a customized cover and slipping it into the overlays on the front, spine and back. You can find inspiration in the free, easy-to-use templates available online. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and exposed rivets. |
| Packaged Quantity | 4 / Bundle |
| Product Type | Presentation Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 460 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Economy View Binder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE1757562 Stock Available
-
Product Code: BSN36663104 Stock Available
-
Product Code: CYO58773341 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: PGC17341786 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1757562 Stock Available
-
Product Code: BSN36663104 Stock Available
-
Product Code: CYO58773341 Stock Available
-
Product Code: OEX67772418 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: PGC17341786 Stock Available