- Preprinted colorful frame accents your title page
- Durable, nonstick polypropylene material won't lift print
- Customize tabs with a free online template
- Lightweight construction is easy to carry
<
>
Avery® Flexi-View Binder ½" , Round Rings, Blue
1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 100 Sheet Capacity - 3 x 0.50" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 0, Internal - Polypropylene - Navy Blue - Flexible, Durable, Lightweight, Preprinted, Non-stick, Ink-transfer Resistant, Compact, PVC-free - 1 Each
Product Code: AVE15766
Product Unit: Each
153 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN365911573 Stock Available
-
Product Code: BSN656481779 Stock Available
-
Product Code: PENP205A139 Stock Available
-
Product Code: PENP207C19 Stock Available
-
Product Code: PENP209G133 Stock Available
-
Product Code: PIL310202278 Stock Available
-
Product Code: PIL31021543 Stock Available
-
Product Code: PIL31022256 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A530 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901917 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 15766 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Flexi-View |
| Product Name | Flexi-View Binder ½" , Round Rings, Blue |
| Marketing Information | Prepare reports, proposals or presentations that are dressed to impress and ready to swing into action with this Flexi-View Binder. This lightweight, three-ring binder is compact, easily portable and still durable enough to keep your pages securely enclosed. Made from sturdy yet flexible plastic that won't lift or transfer print, your important documents stay neat and presentable wherever you go. Front cover features a preprinted border that frames a translucent window to showcase your custom title page. Create your binder title page easily using free online software (Avery Design & Print) that offers hundreds of free templates and designs. View binder features round rings for three-hole punched paper, dividers or page protectors. Store loose papers or photos in the pocket located on the inside back cover that features a convenient business card holder. Ensure your presentation stays securely bound and ready to wow with this Flexi-View Binder. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1/2" |
| Sheet Capacity | 100 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 0.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 0 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |