‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, White (79104)
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 4 Inch One Touch EZD(R) Rings, 780-Sheet Capacity, 4.5 Inch Wide Spine, Customizable Clear Cover and Spine, 1 White Binder (79104)
106 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 780-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 4" |
| Sheet Capacity | 780 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 4 1/2" |
| Ring Size | 4" |
| Number of Rings | 780 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Heavy-Duty Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, White (79104)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE11125940 Stock Available
-
Product Code: AVE11350296 Stock Available
-
Product Code: BSN3295210923 Stock Available
-
Product Code: OEX851101176 Stock Available
-
Product Code: OEX8511162 Stock Available
-
Product Code: OEX8511779 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7C1862 Stock Available
-
Product Code: SMD7086379 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11125940 Stock Available
-
Product Code: AVE11350296 Stock Available
-
Product Code: BSN3295210923 Stock Available
-
Product Code: OEX851101176 Stock Available
-
Product Code: OEX8511162 Stock Available
-
Product Code: OEX8511779 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7C1862 Stock Available
-
Product Code: SMD7086379 Stock Available