- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, 1 Red Binder (79170)
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 275 x 1" Ring - Fastener: Ring - Pocket: 4 - Polypropylene - Red - Adhesive, Clear Overlay, Heavy Duty, Locking Ring, Long Lasting, One Touch Ring, Pocket, PVC-free, Recyclable, Split Resistant, Tear Resistant, ... - 1 Each
Product Code: AVE79170
Product Unit: Each
51 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE111113065 Stock Available
-
Product Code: AVE17014265 Stock Available
-
Product Code: AVE17294117 Stock Available
-
Product Code: AVE79199235 Stock Available
-
Product Code: AVE7977197 Stock Available
-
Product Code: AVE7977217 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE375 Stock Available
-
Product Code: BSN243021084 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY322 Stock Available
-
Product Code: REARR15045189 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, 1 Red Binder (79170) |
| Marketing Information | With this Heavy-Duty Binder you get one-touch operation and everyday durability. The DuraHinge(R) design is stronger, lasts longer and resists tearing, while the DuraEdge(R) feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. A deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. The exclusive EZD(R) rings open and lock closed with one touch, and hold more sheets than the same size slant and round rings. Also, the rings' gap-free design keeps your papers secure so they won't fall out. Even when filled to its 275-page capacity, this binder has four stacked pockets for extra space inside the covers. The red binder is made with a nonstick poly construction for maximum performance, and features wider front and back panels cover standard size dividers and sheet protectors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 275 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |