‹ Prev
Next ›
Avery® Individual Legal Dividers
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - I-X - 10 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 1 Set
38 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- RipProof reinforced tabs
- Side tabs are printed Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82319 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Individual Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced tabs. Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica regular type) on both sides. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | I-X |
| Tabs per Set | 10 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Individual Legal Dividers
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: LLR1011014 Stock Available
-
Product Code: MMM6545PK381 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC9290243 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152292 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152401 Stock Available
-
Product Code: SPR252262231 Stock Available
-
Product Code: UBC33961PP112 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210350 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: LLR1011014 Stock Available
-
Product Code: MMM6545PK381 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OIC9290243 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152292 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152401 Stock Available
-
Product Code: SPR252262231 Stock Available
-
Product Code: UBC33961PP112 Stock Available
-
Product Code: ZEB22210350 Stock Available