- Freedom and flexibility to organize legal-size documents
- Back-mounted, 3-ring design so pages lie flat
- 2 interior pockets for extra storage
- Label holder for quick identification
<
>
Avery® Legal Durable Binder
2" Binder Capacity - Legal - 8 1/2" x 14" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 3 x 2" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Recycled - Spine Label, Durable, Flexible, Sturdy, Rivet, Label Holder, Business Card Holder, PVC-free - 1 Each
Product Code: AVE06401
Product Unit: Each
45 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN04467176 Stock Available
-
Product Code: BSN36663486 Stock Available
-
Product Code: BSN43566573 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961043 Stock Available
-
Product Code: KCC030764470 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
-
Product Code: OEX8511429 Stock Available
-
Product Code: OEX9275313 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 06401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Legal Durable Binder |
| Marketing Information | Legal Three-Ring Durable Binder gives you the freedom and flexibility to organize legal-size documents any way you see fit. Back-mounted, three-ring design allows 8-1/2" x 14" pages to lie flat and remain secure. 2" capacity, round rings are made of metal and accommodate approximately 275 sheets. Two interior pockets provide extra space for storing loose or unpunched pages. Each pocket holds up to 20 sheets. You can even load the spine label holder with an insert for quick identification. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and concealed rivets for a professional appearance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Ring Size | 2" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |