‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/2" x 5" , 1,000 Labels (95935)
3 1/2" Width x 5" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte White - Matte - Paper - 4 / Sheet - 4 Total Sheets - 1000 Total Label(s) - 250 / Box
14 Stock Available
- Deliver professional packages with customized white shipping labels
- Ideal for shipping, mailing, organizing and crafting
- Easy to customize with free online templates and designs
- Compatible with both laser and inkjet printers
- Jam-free and smudge-free
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 95935 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/2" x 5" , 1,000 Labels (95935) |
| Marketing Information | Create professional-looking packages quickly and easily with White Shipping Labels. These bright, white labels allow sharp, clear print and are perfect for shipping, mailing, organizing, crafts and other large labeling projects. They're easy to customize with your logo and information, using the free online templates and designs. Adhesive is permanent. The jam-free, smudge-free labels are made from Forest Stewardship Council (FSC) certified paper. Print labels with both laser and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 3 1/2" |
| Label Length | 5" |
| Number of Sheets | 4 |
| Number of Labels per Sheet | 4 |
| Total Number of Labels | 1000 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte White |
| Attachment Method | Adhesive |
| Acid Free | Yes |
| UV Resistant | No |
| Waterproof | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Matte |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | FSC Mix |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/2" x 5" , 1,000 Labels (95935)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE5153 Stock Available
-
Product Code: BICMP111119 Stock Available
-
Product Code: BSN243051156 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: MMM7641226PK31 Stock Available
-
Product Code: QRTM483130 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE5153 Stock Available
-
Product Code: BICMP111119 Stock Available
-
Product Code: BSN243051156 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: MMM7641226PK31 Stock Available
-
Product Code: QRTM483130 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available