‹ Prev
Next ›
Avery® UltraDuty™ GHS Chemical Labels 2" x 4" , for Laser Printers
2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Film - Water Resistant - 10 / Sheet - 50 Total Sheets - 500 / Box
33 Stock Available
- Compatible with laser printers
- Resistant to chemicals, abrasion, UV, water and extreme temperatures
- Remains adhered for at least 90 days in seawater
- Works on metal, plastic, fiber, polycarbonate, glass and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 60505 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | UltraDuty |
| Product Name | UltraDuty™ GHS Chemical Labels 2" x 4" , for Laser Printers |
| Marketing Information | Get your organization's chemical labeling in compliance with the Globally Harmonized System by using these durable labels. UltraDuty GHS Chemical Labels are specifically designed to withstand chemicals, abrasion, sun, water and extreme temperatures. They resist tearing and scuffing and stand up to frequent use. With high-performance adhesive, they pass the BS5609 protocol for 90-day seawater immersion. Polyester film labels are ideal for labeling for drums, pails and totes. Easily customize and print your required labels on demand using ready-to-use, free, online templates or a special online, GHS Wizard labeling system. Customize labels with your company logo, lot numbers, bar codes or other information, and update as needed. Print using standard sheet-fed laser printers. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Warning Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Laser |
| Finishing | Matte |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Film |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® UltraDuty™ GHS Chemical Labels 2" x 4" , for Laser Printers
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE5371134 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X140 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A129 Stock Available
-
Product Code: PENLR10A153 Stock Available
-
Product Code: PIL31021210 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5673 Stock Available
-
Product Code: SMD64615243 Stock Available
-
Product Code: WAU40411662 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE5371134 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X140 Stock Available
-
Product Code: PENBL80A129 Stock Available
-
Product Code: PENLR10A153 Stock Available
-
Product Code: PIL31021210 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5673 Stock Available
-
Product Code: SMD64615243 Stock Available
-
Product Code: WAU40411662 Stock Available