‹ Prev
Next ›
Bankers Box Heavy Duty Letter/Legal Plastic File Box
Internal Dimensions: 10.38" Width x 11.75" Depth x 14.50" Height - External Dimensions: 14.2" Width x 17.4" Depth x 10.6" Height - Media Size Supported: Letter, Legal - x File - Lid Lock Closure - Heavy Duty - Stackable - Plastic, Polypropylene - Clear, Blue - For File - No - 1 Each - TAA Compliant
Out of Stock
- TAA-compliant, secure storage for letter/legal-size documents
- Stacks 5 high for space-saving storage
- Durable plastic construction with reinforced corners for added strength; moisture-resistant
- Comfortable handles for easy lifting; locking lid for secure transport
- Built-in hanging rail for easy access and organizing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0086201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Bankers Box |
| Product Name | Heavy Duty Letter/Legal Plastic File Box |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-duty File Box provides organized and secure, waterproof storage of letter-size and legal-size documents. Durable plastic (polypropylene) construction features reinforced corners for added strength so the file box can stack up to five high. Modular design of the TAA-compliant file box means easy stackability. Comfortable handles allow easy lifting. Locking lid ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps files organized and accessible. Inside dimensions are 11-3/4" x 14-1/2" x 10-3/8". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Lid Lock |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 5 Unit |
| Compartment Height | 14.50" |
| Compartment Width | 10.38" |
| Compartment Depth | 11.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material |
|
| Height | 10.6" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 17.4" |
| Weight (Approximate) | 2.86 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Additional Warranty Information |
TBD |
Description
Bankers Box Heavy Duty Letter/Legal Plastic File Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.