‹ Prev
Next ›
Bigelow Assorted Flavor Herbal Tea Bag
Herbal Tea - 28/Box - 6 / Carton
64 Stock Available
Non-Returnable
- Caffeine-free blends offer relaxing way to wind down
- Foil pouch protects from air, moisture and aromas for maximum freshness
- Dispenser box provides easy access to each bag
- Assortment: sweet dreams, cranberry apple and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bigelow Tea Company |
| Manufacturer Part Number | 17578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bigelowtea.com |
| Brand Name | Bigelow |
| Product Name | Assorted Flavor |
| Marketing Information | Whether you choose a cup of the crisp citrus tea, sweet apple and cranberry, or the fresh lemon blend, this assortment of herbal tea offers full-bodied flavor to meet any mood. Caffeine-free blends are soothing and relaxing for a great way to sit back and wind down. Special foil pouch protects the tea bags from any air, moisture and surrounding aromas for unparalleled freshness and flavor. Convenient dispenser box opens from the bottom to provide easy access to every bag. Herbal assortment includes sweet dreams, orange and spice, cranberry apple, cozy chamomile, mint medley and lemon ginger. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Packing | Bag |
| Product Type | Tea |
Product Information
| Tea Type | Herbal Tea |
| Quantity Per Container | 28/Box |
| Flavor/Blend |
|
| Serve Type | Bag |
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 6" |
| Length | 10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Bigelow Assorted Flavor Herbal Tea Bag
Also Consider
-
Product Code: GNMSN3353687 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSANCP103 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF687 Stock Available
-
Product Code: MRS2905643 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: SMU50319CT1122 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GNMSN3353687 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSANCP103 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF687 Stock Available
-
Product Code: MRS2905643 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: SMU50319CT1122 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock