‹ Prev
Next ›
Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener
4" Width x 8.3" Depth - Purple - 1 Each
8 Stock Available
- 4 times longer cutter life with HHC technology
- Safety switch prevents operation when shavings bin is removed
- Powerful, stall-free motor under normal use
- Easy-to-clean, large shavings tray
- Space-saving, compact design
Product Details
General Information
| Manufacturer | Stanley Black & Decker, Inc |
| Manufacturer Part Number | EPS4PURPLEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.stanleyblackanddecker.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | Personal Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Created with the home office and office workers in mind, the Personal Electric Pencil Sharpener features a space-saving design that fits perfectly on any desktop or work space and looks great with its modern twist. This trendy sharpener may be small, but it has a powerful motor you can rely on to operate stall-free. High-capacity, easy-clean shavings tray will eliminate your frequent trips to the waste basket. Keeping your safety in mind, the shavings tray has the added benefit of safely preventing operation when the tray is removed. Expect precision and cleanly sharpened pencils with the automatic HHC Cutter Technology that extends cutter life by four times. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Width | 4" |
| Depth | 8.3" |
| Length | 4.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE07714139 Stock Available
-
Product Code: BSN74552404 Stock Available
-
Product Code: CRD60318CB491 Stock Available
-
Product Code: DEF7909011 Stock Available
-
Product Code: NAT399516 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720225 Stock Available
-
Product Code: OIC8335722 Stock Available
-
Product Code: OKI52102001143 Stock Available
-
Product Code: PFX4014450 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07714139 Stock Available
-
Product Code: BSN74552404 Stock Available
-
Product Code: CRD60318CB491 Stock Available
-
Product Code: DEF7909011 Stock Available
-
Product Code: NAT399516 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720225 Stock Available
-
Product Code: OIC8335722 Stock Available
-
Product Code: OKI52102001143 Stock Available
-
Product Code: PFX4014450 Stock Available