‹ Prev
Next ›
Business Source Basic Round Ring Binders
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Fastener: Round Ring - Vinyl - Dark Blue - 1.52 lb - No - 1 Each
671 Stock Available
- 2 triggers on rings for easy access to your documents
- Durable, nonstick construction
- 2 inside pockets for extra document storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 16464 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Basic Round Ring Binders |
| Marketing Information | Basic round-ring binder features two triggers on the ring mechanism that provide easy access to your documents. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 2" capacity holds up to 475 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Three-ring binder is made of polypropylene. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
Physical Characteristics
| Color | Dark Blue |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Basic Round Ring Binders
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN2866074 Stock Available
-
Product Code: EPIE503364 Stock Available
-
Product Code: PAC6803312 Stock Available
-
Product Code: PAC7003430 Stock Available
-
Product Code: PAC7203521 Stock Available
-
Product Code: PAC7207406 Stock Available
-
Product Code: PAC8003758 Stock Available
-
Product Code: PAC8007534 Stock Available
-
Product Code: PAC8403754 Stock Available
-
Product Code: PAC9907578 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN2866074 Stock Available
-
Product Code: EPIE503364 Stock Available
-
Product Code: PAC6803312 Stock Available
-
Product Code: PAC7003430 Stock Available
-
Product Code: PAC7203521 Stock Available
-
Product Code: PAC7207406 Stock Available
-
Product Code: PAC8003758 Stock Available
-
Product Code: PAC8007534 Stock Available
-
Product Code: PAC8403754 Stock Available
-
Product Code: PAC9907578 Stock Available