‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #98 - 10" Width x 15" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
80 Stock Available
- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with large flap and superior gumming secure documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36666 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #98 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 15" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTTN850113 Stock Available
-
Product Code: BSN365911721 Stock Available
-
Product Code: GJO0316245 Stock Available
-
Product Code: GJO5894381 Stock Available
-
Product Code: MMM1456246 Stock Available
-
Product Code: PHCHC100226 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN850113 Stock Available
-
Product Code: BSN365911721 Stock Available
-
Product Code: GJO0316245 Stock Available
-
Product Code: GJO5894381 Stock Available
-
Product Code: MMM1456246 Stock Available
-
Product Code: PHCHC100226 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available