‹ Prev
Next ›
Business Source Long Reach Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - 12" Throat Depth - Putty, Gray, Black - 1 Each
133 Stock Available
- Extended, long-reach arm efficiently fastens larger items
- High-quality construction helps prevent jams for consistent performance
- Perfect for oversized pamphlets, brochures, cards and more
- Designed for full strip of 1/4" staples (sold separately)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 62827 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Long Reach Stapler |
| Marketing Information | Long Reach Stapler's throat depth is adjustable up to 12" , letting you staple up to 1' from the paper's edge. Perfect for center stitch stapling of even the largest pamphlets or brochures, or for stapling or fastening cards or tags. Stapler staples up to 20 sheets of 20 lb. paper and uses a full strip (210 staples) of standard 1/4" staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Long Reach Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 12" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features | Adjustable Depth Guage |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED ONE YEAR |
Description
Business Source Long Reach Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX4503 Stock Available
-
Product Code: BSN653681948 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910854 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77CDZ319 Stock Available
-
Product Code: SAN1803277120 Stock Available
-
Product Code: SBK124348125409 Stock Available
-
Product Code: SBK12434952439 Stock Available
-
Product Code: SWI40501709 Stock Available
-
Product Code: SWI64601133 Stock Available
Accessories
-
Product Code: BOSSBS1914CP196 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910854 Stock Available
-
Product Code: RPD0289786 Stock Available
-
Product Code: SWI351082793 Stock Available
-
Product Code: SWI35314227 Stock Available
-
Product Code: SWI35556423 Stock Available
-
Product Code: SWI50050129 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX4503 Stock Available
-
Product Code: BSN653681948 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910854 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77CDZ319 Stock Available
-
Product Code: SAN1803277120 Stock Available
-
Product Code: SBK124348125409 Stock Available
-
Product Code: SBK12434952439 Stock Available
-
Product Code: SWI40501709 Stock Available
-
Product Code: SWI64601133 Stock Available