‹ Prev
Next ›
Business Source Portable Printer Thermal Rolls
2 1/4" x 55 ft - 48 g/m² Grammage - White - 50 / Carton
50 Stock Available
- Use in portable printers for quick receipts
- Easy use
- Warning for end of roll
- FSC Certified and BPA-free thermal paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 98101 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Portable Printer Thermal Rolls |
| Marketing Information | Thermal rolls are designed for point-of-sale receipts in portable printers. They are easy to use. Simply drop them in the portable printer's cradle and feed the paper. End-of-roll warning feature keeps you prepared for replacement time. The recyclable core of the roll and the packaging are made of plastic. The 2-1/4" x 55' thermal roll is made with BPA-free and FSC Certified thermal paper. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Receipt Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 55 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Grammage | 48 g/m² |
| Print Technology | Thermal |
| BPA Free | Yes |
| Phenol Free | No |
| Roll Length | 55 ft |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Month |
Description
Business Source Portable Printer Thermal Rolls
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN2534512 Stock Available
-
Product Code: BSN25347270 Stock Available
-
Product Code: BSN365911782 Stock Available
-
Product Code: BSN533661592 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122393 Stock Available
-
Product Code: OEX851101211 Stock Available
-
Product Code: SWI354501994 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20075 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN2534512 Stock Available
-
Product Code: BSN25347270 Stock Available
-
Product Code: BSN365911782 Stock Available
-
Product Code: BSN533661592 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122393 Stock Available
-
Product Code: OEX851101211 Stock Available
-
Product Code: SWI354501994 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20075 Stock Available