‹ Prev
Next ›
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Clear - For Multipurpose, Splicing, Mending, Holding - 12 / Pack
Office Essentials
26702 Stock Available
- Disappears on paper and won't show on copies
- Resists splitting, tearing and is easy to handle and apply
- Comes off roll smoothly and cuts easily
- Can also be written upon
- Overall dimensions: 3/4"W x 1000"L; 12 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32953 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Premium Invisible Tape Value Pack |
| Marketing Information | Premium invisible tape is ideal for mending, splicing and holding. Tape accepts writing of ink, pencil and marker. 1" core design fits in most desk dispensers. Tape is practically invisible on most surfaces. Tape is photo-safe. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Fellowes Office Suites Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Business Source Premium Invisible Tape Value Pack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414429 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: ITA602335590 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295414429 Stock Available
-
Product Code: BSN366125880 Stock Available
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911489 Stock Available
-
Product Code: ITA602335590 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock