‹ Prev
Next ›
Business Source Premium Multi-purpose Copy Paper
96 Brightness - Letter - 8 1/2" x 11" - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - Smooth - Jam-free, Double-sided, Acid-free, Archival-safe - White - 5000 Sheets - 500 Sheets per Ream - 10 / Carton
437 Stock Available
- The copy paper is a professional choice producing eye-catching output
- The high-speed laser printing technology produces quality text and graphics
- The smooth finish ensures soft tone with original color
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 91200 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Premium Multi-purpose Copy Paper |
| Marketing Information |
Multipurpose paper delivers reliable, jam-free performance in high-speed copiers. Paper also works well in copiers, offset duplicators, multipurpose devices, fax machines, inkjet printers and laser printers. High opacity allows double-sided prints. 20 lb. paper is also acid-free for archival use. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
Product Information
| Total Number of Sheets | 5000 |
| Sheets per Ream | 500 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Print Technology |
|
| Surface Finish | Smooth |
| Brightness | 96 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Business Source Premium Multi-purpose Copy Paper
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.