‹ Prev
Next ›
C-Line 2-pocket Heavyweight Poly Portfolio Pocket
9.4" Width x 11.4" Length x 100 mil Thickness - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - 3 x Holes - Ring Binder - Rectangular - Yellow - Polypropylene - 25 / Box
Out of Stock
- 2-pocket design keeps loose papers organized
- Heavyweight construction provides long-lasting use
- Cutouts prevent catching on binder's open-close mechanism
- Pre-punched edge allows instant organization in binders
- For use with letter-size papers
Product Details
General Information
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 33936 |
| Manufacturer Website Address | http://www.c-lineproducts.com |
| Brand Name | C-Line |
| Product Model | CLI-33936 |
| Product Name | 2-pocket Heavyweight Poly Portfolio Pocket |
| Marketing Information | With the help of this two-pocket folder, your letter-size papers can stay organized while still remaining accessible in your three-ring binder. Heavyweight polypropylene material resists tearing for long-lasting organization. Cutouts at the top and bottom keep it from being caught in your binder's open-close mechanism. Pre-punched edge allows easy organization in your three-ring binder. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Folder Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Number of Pockets Per Page | 2 |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polypropylene |
| Width | 9.4" |
| Length | 11.4" |
| Thickness | 100 mil |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
C-Line 2-pocket Heavyweight Poly Portfolio Pocket
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.