‹ Prev
Next ›
Clorox Healthcare Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant Spray
For Multi Surface, Multipurpose - Liquid - 32 fl oz (1 quart) - Recommended For: Odor Remover, Virus Remover, Bacteria Remover, Soil Remover, Grime Remover, Blood Remover - Disinfectant, Non-corrosive, Virucidal, Anti-bacterial - Clear - 1 Each
675 Stock Available
- EPA registered to kill C. auris in 2 minutes and more than 40 pathogens in 1 minute or less; kills biofilm bacteria in 2 minutes
- Clean, disinfect and deodorize surfaces with a one-step, bleach-free cleaner disinfectant with less residue and no added fragrances or harsh odors
- Kills bacteria on soft surfaces in 30 seconds, making it ideal for facility furniture and privacy curtains
- Ideal for daily use in high-turnover areas to meet your needs on hard and soft surfaces
- Use in hospitals, operating rooms, outpatient surgery centers, emergency rooms and long-term care facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 30828 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Clorox Healthcare |
| Product Line | Healthcare |
| Product Name | Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant Spray |
| Marketing Information | Clorox Healthcare Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant offers better surface compatibility and less residue when use as directed on hard, nonporous surfaces. It is made with no added fragrances or harsh odors and is EPA registered to kill more than 40 microorganisms in 1 minute or less, including SARS-CoV-2 in 30 seconds when used as directed. Refer to the EPA master label for a complete list of organisms and contact times. Worry less with noncorrosive disinfectants tested on medical devices and save time with fast, nonbleach disinfectant on your hard, nonporous surfaces. This hydrogen peroxide disinfectant is a bleach-free sanitizer that is EPA registered to kill bacteria on soft surfaces in 30 seconds when used as directed. Use in hospitals, operating rooms, outpatient surgery centers, emergency rooms, dental offices, veterinary offices and long-term care facilities. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Liquid |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Composition | Hydrogen peroxide |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 10.30" |
| Width | 2.95" |
| Length | 4.92" |
| Weight (Approximate) | 2.96 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Clorox Healthcare Hydrogen Peroxide Cleaner Disinfectant Spray
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: GJO211202674 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961439 Stock Available
-
Product Code: GJO7034388 Stock Available
-
Product Code: GJO99676CT173 Stock Available
-
Product Code: OEX67817231 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BET108040017 Stock Available
-
Product Code: BET108120010 Stock Available
-
Product Code: PTX27901Out of Stock
-
Product Code: RCM119832992 Stock Available
-
Product Code: SSISSCA128494 Stock Available
-
Product Code: SSISSCA128CT123 Stock Available
-
Product Code: WMN2085CT37 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO211202674 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961439 Stock Available
-
Product Code: GJO7034388 Stock Available
-
Product Code: GJO99676CT173 Stock Available
-
Product Code: OEX67817231 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available