- Makes it easy to hang pictures with no nail holes
- Apply easily
- Remove cleanly without surface damage
- Each set holds up to 3 lb.
<
>
Command Picture Hanging Strips Trial Pack
3 lb (1.36 kg) Capacity - 0.6" Width x 2.8" Length - for Pictures, Decoration, Art, Pictures - White - 50 / Carton
Product Code: MMM17201CABPK
Product Unit: CT1
63 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN20855711 Stock Available
-
Product Code: MMMDEFTRAY126 Stock Available
-
Product Code: OEX7181097 Stock Available
-
Product Code: OEX85110920 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ48 Stock Available
-
Product Code: PENC27HB1437 Stock Available
-
Product Code: PENP205A139 Stock Available
-
Product Code: PENP207C64 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C1571 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17201CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Picture Hanging Strips Trial Pack |
| Marketing Information | Command Picture Hanging Strips in a convenient Cabinet Pack make decorating quick and easy. One click tells you Picture Hanging Strips are locked in and holding tight. Best of all, when you are ready to take down or move your pictures, they come off cleanly, leaving no nail holes, cracked plaster or sticky residue. Medium strips hold most 18" x 24" frames. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Hanging Strip |
Product Information
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.1" |
| Length | 2.8" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |