‹ Prev
Next ›
Command Under Sink Sponge Caddy
9.38" Height x 12" Width x 7.75" Depth - White - 1 Pack
69 Stock Available
- Handy storage to keep your sponge out of the sink
- Easily hang under the sink cabinet or on tile backsplash - no tools required
- Damage-free hanging - holds strongly and removes cleanly
- Removable drip tray to catch any mess
- Includes heavy-duty sponge that works on a variety of indoor surfaces
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17609HWES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Under Sink Sponge Caddy |
| Marketing Information | Keep the sink tidy with the Command Under Sink Sponge Caddy. Your sponge stays out of sight, but within reach when needed, by hanging it under the sink cabinet or on tile backsplash. Drain holes in the caddy allow excess water to drip out. Tray at the base catches any drippy mess but removes for quick cleaning. Using revolutionary Command Adhesive, Command products hold strongly on a variety of surfaces, including paint, wood, tile and more. Caddy removes cleanly - no holes or sticky residue. Both caddy and tray are dishwasher-safe. Caddy comes with four medium mounting strips and one Scotch-Brite Heavy-Duty Sponge. The included sponge works on a variety of indoor surfaces, such as painted drywall, finished wood, tile, metal and glass. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Storage Caddy |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 7.50 lb |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 9.38" |
| Width | 12" |
| Depth | 7.75" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Command Under Sink Sponge Caddy
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: HEWCF362A46 Stock Available
-
Product Code: KCC501841790 Stock Available
-
Product Code: LLR61009247 Stock Available
-
Product Code: MMM4295188 Stock Available
-
Product Code: MMM651U4111 Stock Available
-
Product Code: MMM7232F226 Stock Available
-
Product Code: MTH0124049 Stock Available
-
Product Code: SAN2153580279 Stock Available
-
Product Code: SMP30501514 Stock Available
-
Product Code: TCO524104 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: HEWCF362A46 Stock Available
-
Product Code: KCC501841790 Stock Available
-
Product Code: LLR61009247 Stock Available
-
Product Code: MMM4295188 Stock Available
-
Product Code: MMM651U4111 Stock Available
-
Product Code: MMM7232F226 Stock Available
-
Product Code: MTH0124049 Stock Available
-
Product Code: SAN2153580279 Stock Available
-
Product Code: SMP30501514 Stock Available
-
Product Code: TCO524104 Stock Available