‹ Prev
Next ›
Covidien Sharps Medical Waste Container
1 quart Capacity - 6.3" Height x 4.5" Width x 4.3" Depth - Red - 1 Each
30 Stock Available
- Designed to limit accidental or intentional access to used sharp items
- Empty containers can be nested to save storage space
- Hinged lid provides temporary closure when container is not in use and permanent closure for final disposal
- Flip-top lid locks for final disposal
- Use wall brackets (not included) to free up valuable counter space
Product Details
General Information
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Part Number | SR1Q100900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Brand Name | Covidien |
| Product Name | Sharps Medical Waste Container |
| Marketing Information | Container is designed to limit accidental or intentional access to used sharp items. Empty containers can be nested to save storage space. Hinged lid provides temporary closure when container is not in use and permanent closure for final disposal. Flip-top lid locks for final disposal. Use of wall brackets (sold separately) frees up valuable counter space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sharps Container |
Product Information
| Capacity | 1 quart |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Height | 6.3" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
OSHA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Covidien Sharps Medical Waste Container
Also Consider
-
Product Code: AVE1130629 Stock Available
-
Product Code: AVE79225207 Stock Available
-
Product Code: AVE7988271 Stock Available
-
Product Code: BSN243021159 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413878 Stock Available
-
Product Code: SAMU8667843 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1130629 Stock Available
-
Product Code: AVE79225207 Stock Available
-
Product Code: AVE7988271 Stock Available
-
Product Code: BSN243021159 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413878 Stock Available
-
Product Code: SAMU8667843 Stock Available