‹ Prev
Next ›
Dahle 712 Professional Stack Cutter Stand
27" Height x 25.5" Width x 21.5" Length - Adjustable Feet - Steel - Blue - 1 Carton
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Solid foundation enhances stability for safe use
- Optimal height helps you work at comfortable level
- Space-saving design allows convenient use in tight areas
- For use with Dahle 842 and 846 Pro Stack Cutter models
Product Details
General Information
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Manufacturer Part Number | 00712-21439 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Brand Name | Dahle |
| Product Line | Professional |
| Product Model | 712 |
| Product Name | 712 Professional Stack Cutter Stand |
| Marketing Information | Stack cutter stand features a strong metal construction, a wide leg stance and optimal height to add stability and increase safety for the best possible cutting experience. Space-saving design allows you to keep this stand in areas with limited space. Stand is designed for Dahle 842 and 846 Pro Stack Cutter models (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Stack Cutter Stand |
Product Information
| Features | Adjustable Feet |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Steel |
| Height | 27" |
| Width | 25.5" |
| Length | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | Czech Republic |
Description
Dahle 712 Professional Stack Cutter Stand
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.