‹ Prev
Next ›
Deflecto Business Card Holder
0.4" Height x 7.9" Width x 3.5" Depth - Acrylic - Clear - 1 Each
75 Stock Available
- Multi-tier design keeps 8 different cards visible and easily accessible
- Clear construction displays entire card for full visibility
- Low-profile and great for counter or desktop
- Perfect for doctors' offices, retail outlets and more
- Each compartment is designed to hold approximately 50 business cards
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Business Card Holder |
| Marketing Information | Low-profile Desktop Business Card Holder is ideal for doctors' offices, travel agencies and retail outlets. Clear acrylic design provides full visibility. Eight pockets are arranged in two rows on an incline. Each compartment holds approximately 50 cards. Use card holder on counter or desktop. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Business Card Holder |
Product Information
| Number of Compartments | 8 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Business Card |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 0.4" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Business Card Holder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN01866BD207 Stock Available
-
Product Code: BSN118182766 Stock Available
-
Product Code: GJO10320CT292 Stock Available
-
Product Code: PIL26062348 Stock Available
-
Product Code: PIL2609542 Stock Available
-
Product Code: SAN1949557Out of Stock
-
Product Code: SPR39043764 Stock Available
-
Product Code: SWI54501778 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN01866BD207 Stock Available
-
Product Code: BSN118182766 Stock Available
-
Product Code: GJO10320CT292 Stock Available
-
Product Code: PIL26062348 Stock Available
-
Product Code: PIL2609542 Stock Available
-
Product Code: SAN1949557Out of Stock
-
Product Code: SPR39043764 Stock Available
-
Product Code: SWI54501778 Stock Available