‹ Prev
Next ›
Deflecto Tilt Bin Interlocking Storage Organizer
5.50" Height x 5.25" Width x 4.75" Depth - Desktop - Interlockable, Stackable - White - 4 / Box
6 Stock Available
- Dovetail design connects additional bins vertically or horizontally
- Clear bin is removable to allow easy cleaning and refilling
- Mounting hardware attaches bin to wall, mounting bar or underneath cabinets
- Perfect for holding scissors, pens, pencils, small supplies and more
- Patent-pending
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 421103 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Tilt Bin Interlocking Storage Organizer |
| Marketing Information | Tilt bin provides versatile storage options for easy desktop organization. Interlocking dovetail design stacks and connects additional bins vertically or horizontally. Clear bin is removable to allow easy cleaning and refilling. Included mounting hardware can be used to mount to a wall, mounting bar or underneath cabinets. Tilt bin is perfect for holding scissors, pens, pencils, small supplies and more. |
| Packaged Quantity | 4 / Box |
| Product Type | Desktop Storage Bin |
Product Information
| Placement | Desktop |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 5.50" |
| Width | 5.25" |
| Depth | 4.75" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Deflecto Tilt Bin Interlocking Storage Organizer
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1771 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH3157 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604903 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR653 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA103 Stock Available
-
Product Code: PENBL77PWC409 Stock Available
-
Product Code: PIL31553Out of Stock
-
Product Code: SAN80078A687 Stock Available
-
Product Code: UBC60658503 Stock Available
-
Product Code: UBC61231425 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICCSM11BK1771 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH3157 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604903 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR653 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Pearl White Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBL77PWA103 Stock Available
-
Product Code: PENBL77PWC409 Stock Available
-
Product Code: PIL31553Out of Stock
-
Product Code: SAN80078A687 Stock Available
-
Product Code: UBC60658503 Stock Available
-
Product Code: UBC61231425 Stock Available