‹ Prev
Next ›
Digital Innovations ScreenDr Wet/Dry Streak-Free Wipes, 70-pack
For Electronic Equipment, Display Screen - Alcohol-free, Ammonia-free, Streak-free, Non-abrasive, Anti-static, Soft - White, Blue - 70/Tub - 1 Each
32 Stock Available
- Cleans all electronics safely and conveniently
- Streak-free screen cleaning
- Safely removes dust, dirt, oil and static on all electronics
- Dual-compartment lid easily dispenses wipes and stores dry microfiber cloth
- Microfiber drying cloth dries screen completely
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Digital Innovations |
| Product Line | ScreenDr |
| Product Name | ScreenDr Wet/Dry Streak-Free Wipes, 70-pack |
| Marketing Information | Clean your electronics and screens safely and conveniently with these ScreenDr Wet/Dry Wipes. Nonabrasive, disposable wipes are coupled with a soft, microfiber drying cloth to safely remove dust, dirt, oil and static. Microfiber cloth dries your screen completely, eliminating streaks. Dual compartment lid provides easy access to wet wipes and offers convenient, vented storage for drying cloths. Wipes are safe for any electronic surface so they won't scratch or harm delicate coatings. They are great for LCD and plasma screens. Enjoy a stunning finish free of streaks and static. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cleaning Wipe |
Product Information
| Quantity Per Container | 70/Tub |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 9" |
| Width | 3.3" |
| Length | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Digital Innovations ScreenDr Wet/Dry Streak-Free Wipes, 70-pack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN0465018 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A94 Stock Available
-
Product Code: HEWCF362A46 Stock Available
-
Product Code: HEWCF363A47 Stock Available
-
Product Code: MMMCL610517 Stock Available
-
Product Code: NUD35485Z181 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN0465018 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A94 Stock Available
-
Product Code: HEWCF362A46 Stock Available
-
Product Code: HEWCF363A47 Stock Available
-
Product Code: MMMCL610517 Stock Available
-
Product Code: NUD35485Z181 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available