‹ Prev
Next ›
Dixie Drink-thru Lid
Round - Plastic - White - 100 / Pack
1191 Stock Available
- Domed design provides extra room for frothy beverages and extra toppings
- Sip hole offers enjoyable sipping experience while you're on-the-go
- Vent hole allows steam to escape to safely hold hot beverages
- For use with Dixie PerfecTouch 10 to 20 oz. paper hot cups
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | D9542 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Name | Drink-thru Lid |
| Marketing Information | Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with Dixie PerfecTouch 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately). |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Shape | Round |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 19.4" |
| Width | 7.8" |
| Length | 18.6" |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Dixie Drink-thru Lid
Also Consider
-
Product Code: DXE5342CDSBP830 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207CT136 Stock Available
-
Product Code: GMT6992358 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ96AN188 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ97AN125 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ98AN94 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN443 Stock Available
-
Product Code: ITA36156233 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX94914967 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXE5342CDSBP830 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207CT136 Stock Available
-
Product Code: GMT6992358 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ96AN188 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ97AN125 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ98AN94 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN443 Stock Available
-
Product Code: ITA36156233 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: OEX94914967 Stock Available