‹ Prev
Next ›
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
6" Width x 9" Length - White - 50/Tub - 1 Each
421 Stock Available
- Quickly clean your whiteboard and other dry-erase surfaces, then throw away the mess
- Disposable and equipped with liquid cleaner that effortlessly erases dry-erase ink
- Helps erase ghosting and other stubborn marks, extending the life of your dry-erase surfaces
- Handy pop-up container maintains freshness and makes it easy to grab a new wipe
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 81850A |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Expo |
| Product Line | Expo |
| Product Name | Whiteboard Care Cleaning Wipes |
| Marketing Information | Thick, pre-moistened wipes erase, condition and deep clean whiteboards in one easy step. Nontoxic cleaner is perfect for classroom use and conference rooms. Mild formula is safe on hands and furniture. Pop-up container allows simple, one-handed, convenient usage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Cleaner |
Product Information
| Eraser Width | 6" |
| Eraser Length | 9" |
| Quantity Per Container | 50/Tub |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
Also Consider
-
Product Code: AVE07746456 Stock Available
-
Product Code: GKC30201129 Stock Available
-
Product Code: GMT611060 Stock Available
-
Product Code: GMT9891120 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152340 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE07746456 Stock Available
-
Product Code: GKC30201129 Stock Available
-
Product Code: GMT611060 Stock Available
-
Product Code: GMT9891120 Stock Available
-
Product Code: JOJ48152340 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available