‹ Prev
Next ›
Fellowes Memory Foam Wrist Rest
0.94" Height x 19.31" Width x 2.31" Depth - Black - Memory Foam - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
47 Stock Available
- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Memory foam conforms to your wrist without losing shape
- Nonskid backing to keep wrist support in place
- Durable, jersey covering holds up to wear-and-tear
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9178201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Memory Foam Wrist Rest |
| Marketing Information | Wrist rest offers a soft foam pillow that responds to your body's weight and warmth, but never loses shape. Soft memory foam conforms to wrist for exceptional comfort. Special design redistributes pressure points for soothing support and retaining body heat for improved circulation. Optical mouse-friendly wrist rest ensures proper hand position while typing. Nonskid backing holds pad firmly in place. Durable jersey covering withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Memory Foam |
| Surface Material | Jersey |
| Height | 0.94" |
| Width | 19.31" |
| Depth | 2.31" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Description
Fellowes Memory Foam Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BOS40000MBLK341 Stock Available
-
Product Code: BSN243021122 Stock Available
-
Product Code: BSN36693BX42 Stock Available
-
Product Code: DEF73502RT3 Stock Available
-
Product Code: FEL917650160 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK5 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A157 Stock Available
-
Product Code: PIL77330135 Stock Available
-
Product Code: ZEB88112107 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOS40000MBLK341 Stock Available
-
Product Code: BSN243021122 Stock Available
-
Product Code: BSN36693BX42 Stock Available
-
Product Code: DEF73502RT3 Stock Available
-
Product Code: FEL917650160 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK5 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A157 Stock Available
-
Product Code: PIL77330135 Stock Available
-
Product Code: ZEB88112107 Stock Available