‹ Prev
Next ›
Fellowes Metal Copyholder
11.4" Height x 10.6" Width x 8.4" Depth - Black - Metal
8 Stock Available
- Adjustable tilt customizes viewing angle to help prevent neck strain
- Removable line-guide magnet holds documents securely in place
- Durable metal construction for lasting performance
- 100% recyclable
- Folds flat for easy storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 11053 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Metal Copyholder |
| Marketing Information | Easel-style copyholder adjusts for appropriate viewing angles, placing documents at eye level to improve comfort and efficiency. Adjustable tilt customizes viewing angle to help prevent neck strain. Removable, line-guide magnet hold documents securely in place. Durable metal construction ensures lasting performance. The 100 percent recyclable copyholder folds flat for easy storage. Copyholder holds up to 200 sheets of letter-size paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Copy Holder |
Technical Information
| Product Details | 200 Letter Size Paper |
| Lock | No |
| Stackable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 11.4" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 8.4" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Fellowes Metal Copyholder
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.