‹ Prev
Next ›
Fellowes Microban Protection Wrist Support
0.56" Height x 18.38" Width x 2.75" Depth - Graphite - Gel, Polyester - Wear Resistant, Tear Resistant - 1 Each
15 Stock Available
- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Microban antimicrobial protection ensures cleanliness and safety
- Gel-filled wrist rest for soft, flexible comfort
- Durable, Lycra covering withstands wear-and-tear
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9175301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Microban |
| Product Name | Microban Protection Wrist Support |
| Marketing Information | Gel wrist rest provides the comfort of gel and exclusive built-in Microban. Antimicrobial protection fights the uncontrolled growth of microbes, such as bacteria, that can cause stains, odors and product deterioration. Microban technology is built in during the manufacturing process, so it won't wash off or wear away. Continuous antimicrobial protection lasts the lifetime of the product. Wrist rest fits along keyboard to support your wrists while typing. Soft, durable Lycra covering withstands daily wear and tear. Nonskid bottom keeps the wrist rest firmly in place. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material |
|
| Surface Material | Lycra |
| Height | 0.56" |
| Width | 18.38" |
| Depth | 2.75" |
| Weight (Approximate) | 13.12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Description
Fellowes Microban Protection Wrist Support
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN118182687 Stock Available
-
Product Code: FEL58024196 Stock Available
-
Product Code: MMMDH64027 Stock Available
-
Product Code: SAN80556A226 Stock Available
-
Product Code: SAN86603B126 Stock Available
-
Product Code: SWI5020226 Stock Available
-
Product Code: XST353028 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN118182687 Stock Available
-
Product Code: FEL58024196 Stock Available
-
Product Code: MMMDH64027 Stock Available
-
Product Code: SAN80556A226 Stock Available
-
Product Code: SAN86603B126 Stock Available
-
Product Code: SWI5020226 Stock Available
-
Product Code: XST353028 Stock Available