‹ Prev
Next ›
First Aid Only Povidone Iodine Antiseptic Wipes
2.3" Height x 0.8" Width x 4" Depth - 10 / Box
Out of Stock
- Antiseptic formula helps prevent infection in minor wounds
- Individual wrapping eliminates worry of cross-contamination
- Perfect for cleansing minor cuts, scrapes, minor burns and more
- Meets ANSI/ISEA Z308.1-2015 requirements for compliant first aid kit
Product Details
General Information
| Manufacturer | First Aid Only, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12015 |
| Manufacturer Website Address | http://www.firstaidonly.com |
| Brand Name | First Aid Only |
| Product Name | Povidone Iodine Antiseptic Wipes |
| Marketing Information | PVP antiseptic wipes contain Povidone Iodine to help prevent infection in minor wounds. Individual wrapping guarantees sterility unless opened or damaged to eliminate the worry of cross-contamination. Wipes are perfect for minor cuts, scrapes, minor burns and more. Wipes meet ANSI/ISEA Z308.1-2015 requirements for a compliant first aid kit. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Povidone Iodine Wipe |
Product Information
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 2.3" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 4" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2015 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
First Aid Only Povidone Iodine Antiseptic Wipes
Also Consider
-
Product Code: FAO1201837 Stock Available
-
Product Code: FAO1270069 Stock Available
-
Product Code: FAO1801270 Stock Available
-
Product Code: FAO51019152 Stock Available
-
Product Code: FAO9009534 Stock Available
-
Product Code: MIINON25412Out of Stock
-
Product Code: MMMDS10055 Stock Available
-
Product Code: SPR0157195 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FAO1201837 Stock Available
-
Product Code: FAO1270069 Stock Available
-
Product Code: FAO1801270 Stock Available
-
Product Code: FAO51019152 Stock Available
-
Product Code: FAO9009534 Stock Available
-
Product Code: MIINON25412Out of Stock
-
Product Code: MMMDS10055 Stock Available
-
Product Code: SPR0157195 Stock Available