- Compact size puts adult cutting performance in growing hands
- Squishgrip handles offer comfortable grip for precise cuts
- Finger loop and thumb loop provide enjoyable fit for small fingers
- Designed for children ages 4 and up
<
>
Fiskars Schoolworks 5" Kids Scissors
5" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Pack
Product Code: FSK1055801004
Product Unit: PK1
46 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN3295410096 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX197 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE12013 Stock Available
-
Product Code: HEWCE505A85 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP280 Stock Available
-
Product Code: PAP70502570 Stock Available
-
Product Code: RAC771824305 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1055801004 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Brand Name | Fiskars |
| Product Line | SchoolWorks |
| Product Name | Schoolworks 5" Kids Scissors |
| Marketing Information | SchoolWorks Kids Scissors with pointed-tip, stainless steel blades put adult cutting performance in still-growing hands. Plastic, squishgrip handles offer a comfortable grip for excellent cutting precision by both left-handed and right-handed users. Large finger loop and an appropriately sized thumb loop provide a natural, more enjoyable fit for small fingers. 5" scissors are designed for children ages 5 and up. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Pointed |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material |
|
| Height | 3.8" |
| Width | 0.3" |
| Length | 5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
5" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Pack
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ACM10703504 Stock Available
-
Product Code: ACM13135219 Stock Available
-
Product Code: ACM13402253 Stock Available
-
Product Code: ACM1340472 Stock Available
-
Product Code: ACM14849525 Stock Available
-
Product Code: ACM14910136 Stock Available
-
Product Code: ACM40618720 Stock Available
-
Product Code: ACM43218423 Stock Available
-
Product Code: BSN65647393 Stock Available