‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Anti-Static Desk Pad - 19" x 24""
Rectangular - 19" Width x 24" Length x 0.03100" Depth - Clear Backing - Vinyl - Clear - TAA Compliant
Out of Stock
- Anti-static to protect your laptop, notebook and other electronics
- Reliable static protection will not wear away or wash off
- Excellent writing surface with lightly textured top surface
- Heat-resistant to 104 degrees Fahrenheit
- Product size: Rectangular 19" x 24"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | FPDE31924V |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Brand Name | Floortex |
| Product Line | Desktex® |
| Product Name | Desktex® Anti-Static Desk Pad - 19" x 24"" |
| Marketing Information | Desktex Anti-Static Desk Pad provides static protection for your laptop, notebook, monitor and other electrical equipment. Effective 24/7, the active anti-static ingredient will not wear away or wash off. Lightly textured top surface with a frosted appearance provides an excellent writing surface and is heat-resistant to 104 degrees Fahrenheit. Nonglare, vinyl desk pad reduces glare, and the nonslip underside keeps the pad in place. Formula is phthalate-free, cadmium-free and lead-free for safe use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Pad |
Product Information
| Backing Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Height | 24" |
| Width | 19" |
| Depth | 0.03100" |
| Length | 24" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 25% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Floortex Desktex® Anti-Static Desk Pad - 19" x 24""
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ELI0281123 Stock Available
-
Product Code: GPC16620307 Stock Available
-
Product Code: GPC463601476 Stock Available
-
Product Code: SMD67095Out of Stock
-
Product Code: SMD6832319 Stock Available
-
Product Code: UBC3392235 Stock Available
-
Product Code: UBC35972157 Stock Available
-
Product Code: UBC3597345 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ELI0281123 Stock Available
-
Product Code: GPC16620307 Stock Available
-
Product Code: GPC463601476 Stock Available
-
Product Code: SMD67095Out of Stock
-
Product Code: SMD6832319 Stock Available
-
Product Code: UBC3392235 Stock Available
-
Product Code: UBC35972157 Stock Available
-
Product Code: UBC3597345 Stock Available