‹ Prev
Next ›
Formula 409 Multi-Surface Cleaner Refill Bottle
64 fl oz (2 quart) - Original Scent - Disinfectant, Antibacterial, Deodorize, Non-porous, Ammonia-free, Bleach-free - White - 1 Each
498 Stock Available
- Can be used to refill two 32 oz spray bottles; package may vary
- Cleans and cuts through grease and grime on your countertops, stovetops and other surfaces; deodorizes with a fresh clean scent
- Disinfects and kills the COVID 19 virus on hard, nonporous surfaces in your office
- Works well on stainless steel, synthetic marble and glazed ceramic tile
- Nonbleach formula leaves behind a fresh clean scent that brightens and refreshes your office
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 00636 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Formula 409 |
| Product Name | Multi-Surface Cleaner Refill Bottle |
| Marketing Information | Formula 409 Multisurface Cleaner is the ultimate cleaner, degreaser and disinfectant for your home. Antibacterial formula quickly cuts through grease and grime and disinfects as you wipe, killing more than 99.9 percent of germs on hard, nonporous surfaces, including COVID-19 Virus, salmonella, E. coli, Staph, Influenza A Virus and Herpes Simplex Virus Type 2. When used as directed, this one cleaner works on many surfaces: stainless steel, synthetic marble, glazed ceramic tile, linoleum, countertops, stovetops, sinks, floors, cabinets, tubs and walls. A potable rinse is required for food-contact surfaces. No-bleach formula deodorizes as you clean, leaving a fresh scent. It works great both indoors and outdoors on a wide range of hard, nonporous surfaces. One 64 oz. refill can fill two 32 oz. spray bottles. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multi-Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Liquid |
| Cleaner Volume | 64 fl oz (2 quart) |
| Scent | Original |
| Composition | Alkyl C12-14 Dimethylethylbenzyl Ammonium Chloride |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multi Surface |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10.33" |
| Width | 4.67" |
| Length | 5.94" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Formula 409 Multi-Surface Cleaner Refill Bottle
Also Consider
-
Product Code: CLO000314941 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP806 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7676 Stock Available
-
Product Code: GJO5945923 Stock Available
-
Product Code: HEWCF400A53 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402A32 Stock Available
-
Product Code: NES302123914 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CLO000314941 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP806 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7676 Stock Available
-
Product Code: GJO5945923 Stock Available
-
Product Code: HEWCF400A53 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402A32 Stock Available
-
Product Code: NES302123914 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available