- Stack up to 60 sheets for automatic shredding or manually feed up to 6 sheets at once; Simple stack in the feeder, shut and walk away
- Super cross-cut (P-4) shredding perfect for shredding confidential or personal information
- Ultra-quiet operation to help minimize noisy disruptions in your office
- Powerful induction motor with 10-minute continuous runtime and large 5.25 gallon bin let you shred longer without stopping
- Auto forward and reverse functions help prevent jams
<
>
GBC AutoFeed+ Home Shredder, 60X, Super Cross-Cut, 60 Sheets
Continuous Shredder - Super Cross Cut - 6 Per Pass - for shredding Credit Card, Paper Clip, Staples, Paper - P-4 - 10 Minute Run Time - 5.25 gal Wastebin Capacity - Black
Product Code: GBCWSM1757601
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | WSM1757601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | GBC |
| Product Model | 60X |
| Product Name | AutoFeed+ Home Shredder, 60X, Super Cross-Cut, 60 Sheets |
| Marketing Information | Spend less time shredding and more time on other tasks. GBC AutoFeed+ Super Cross-Cut Shredder takes the manual work out of shredding to make your day easier. Simply stack, shut and walk away. Stack up to 60 sheets in the feeder for automatic shredding or manually feed up to 6 sheets at once. Super cross-cut (P-4) shred style is perfect for shredding confidential or personal information. Shredder runs ultra-quietly to help minimize noisy disruptions in your office. Powerful induction motor and 5.25-gallon bin let you shred longer without stopping. Runtime is 10 minutes. Auto shred documents, paper clips and staples. Insert credit cards manually. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Super Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Wastebin Capacity | 5.25 gal |
| Security Level | P-4 |
| Features |
|
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 55 dB |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16" |
| Width | 15" |
| Depth | 17" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Continuous Shredder - Super Cross Cut - 6 Per Pass - for shredding Credit Card, Paper Clip, Staples, Paper - P-4 - 10 Minute Run Time - 5.25 gal Wastebin Capacity - Black