- Higher back reduces strain for comfortable wringing
- Lower front allows easier placement of mops to prevent back strain
- Smooth construction wipes down easily to maintain sanitary use
- Nonmarking casters glide smoothly on floors for effortless mobility
- For use with 12 to 32 oz. mops (sold separately)
<
>
Genuine Joe 35-quart Side Press Mop Bucket & Wringer Combo
8.75 gal - Caster - 21" x 16" x 14" - Yellow - 1 Each
Product Code: GJO02347
Product Unit: Each
Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: CLO354175056 Stock Available
-
Product Code: GJO240801017 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961043 Stock Available
-
Product Code: GJO58143161 Stock Available
-
Product Code: GJO80160171 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP150 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02347 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 35-quart Side Press Mop Bucket & Wringer Combo |
| Marketing Information | Mop bucket and wringer combo features a 35-quart capacity for a more efficient way to clean large areas. Higher back reduces strain to allow comfortable wringing. Lower front offers easier placement of mops to prevent back strain. Smooth surface lets you quickly wipe down the exterior to maintain sanitary use. Nonmarking casters roll smoothly across floors for effortless mobility. Large-capacity wringer accommodates 12 to 32 oz. mops (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bucket/Wringer |
Product Information
| Bucket Capacity | 8.75 gal |
| Wringer Type | Side Press |
| Features | Caster |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 21" |
| Width | 16" |
| Depth | 14" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.